Η φονική πυρκαγιά στο Μάτι που συγκλόνισε το πανελλήνιο στις 23 Ιουλίου του 2018 άφησε πίσω της 103 θύματα. Ολόκληρες οικογένειες ξεκληρίστηκαν στην πύρινη λαίλαπα.
Όπως η οικογένεια Φιλιπποπούλου με την τραγική ιστορία των 9χρονων δίδυμων κοριτσιών, Σοφίας και Βασιλικής, που χάθηκαν αγκαλιασμένες στις φλόγες μαζί με τον παππού και τη γιαγιά στο οικόπεδο της φρίκης, στην προσπάθειά τους να σωθούν προς τη θάλασσα. Όλοι ήλπιζαν ότι τελικά οι γονείς τους θα τα έβρισκαν ζωντανά, ωστόσο ο επίλογος ήταν ο πλέον τραγικός που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς.
Ο τραγικός επίλογος είχε γραφτεί. Έτσι το θέλησε η μοίρα… να γεννηθούν και να πεθάνουν μαζί.
Ο Γιάννης Φιλιππόπουλος, o πατέρας των κοριτσιών είχε εμφανιστεί τότε στην τηλεόραση και έλεγε ότι αγνοούνται τα δίδυμα κορίτσια του, 9 ετών, μαζί με τον παππού και τη γιαγιά. Ο πατέρας αναζητούσε τα παιδιά και τους γονείς του χωρίς αποτέλεσμα. Πήγε σε νοσοκομεία, πήγε παντού αλλά δεν μπόρεσε να τα βρει. Πήγε ακόμη και στην ιατροδικαστική υπηρεσία, έκανε εξέταση DNA, για την αναγνώριση πτωμάτων.
Σήμερα η Σοφία και η Βασιλική θα έσβηναν 14 κεράκια: «Ο παππούς και η γιαγιά θα καμάρωναν»
Tις τελευταίες ώρες το γύρο του διαδικτύου κάνει η συγκλονιστική ανάρτηση της Μαρίνας Καρύδα, που υπήρξε εθελόντρια και σήμερα είναι ιδρύτρια της Salvia, μιας οργάνωσης για την υποστήριξη των εγκαυματιών της φωτιάς στο Μάτι καθώς χθες Κυριακή οι δίδυμες Φιλιπποπούλου θα έσβηναν τα 14α κεράκια στην τούρτα γενεθλίων τους. Όμως ο χρόνος σταμάτησε στις 23 Ιουλίου 2018.
Τα όσα συγκλονιστικά γράφει ραγίζουν καρδιές και ξυπνούν μνήμες για μια από τις φονικότερες τραγωδίες που σημάδεψαν το πανελλήνιο.
Η Μαρίνα Καρύδα έγραψε λοιπόν στην ανάρτησή της:
«Σήμερα θα σβήνατε 14 κεράκια.
»Ο παππούς και η γιαγιά θα καμάρωναν γελαστοί.
»ΑΝ…
»Αν στις 23 Ιουλίου κάποιοι ανεύθυνοι “αρμόδιοι” για την κυκλοφορία δεν είχαν διακόψει τη διαδρομή σας και δεν είχαν εκτρέψει το αυτοκίνητό σας μέσα από το καιγόμενο Μάτι.
»Αν απλά σας σταματούσαν και σας έστελναν πάλι πίσω από εκεί που ερχόσασταν προς την Αθήνα.
»Τόσο απλά, αν κάποιοι έκαναν σωστά τη δουλειά τους, αν υπήρχε συνεννόηση μεταξύ των κρατικών υπηρεσιών, σήμερα θα σβήνατε τα 14α κεράκια σας.
»Η Σοφία και η Βασιλική, 9 χρονών τότε, μαζί με τον παππού και τη γιαγιά τους, στις 23 Ιουλίου το απόγευμα πήγαιναν στο εξοχικό τους στη Νέα Μάκρη. Επειδή υπήρχε η φωτιά στη λεωφόρο Μαραθώνος η αστυνομία έστελνε τα αυτοκίνητα να συνεχίσουν από την παραλιακή διαδρομή μέσα από το Μάτι χωρίς να υπολογίσουν πως η φωτιά έχει φτάσει στη θάλασσα.
Τους εγκλώβισαν μαζί με πολλά άλλα αυτοκίνητα για τα οποία έκαναν το ίδιο αλλά συγχρόνως εγκλώβισαν με αυτό τον τρόπο και όσους Ματιώτες έτρεχαν να σωθούν.
«Η Σοφία και η Βασιλική, 9 χρονών τότε, μαζί με τον παππού και τη γιαγιά τους, στις 23 Ιουλίου το απόγευμα πήγαιναν στο εξοχικό τους στη Νέα Μάκρη. Επειδή υπήρχε η φωτιά στη λεωφόρο Μαραθώνος η αστυνομία έστελνε τα αυτοκίνητα να συνεχίσουν από την παραλιακή διαδρομή μέσα από το Μάτι χωρίς να υπολογίσουν πως η φωτιά έχει φτάσει στη θάλασσα».
»Τα DNA τους (και όχι τα σώματά τους) βρέθηκαν αγκαλιασμένα στο οικόπεδο με τους 26. »Ο παππούς επάνω απ’ ολες τους σε μια τελευταία προσπάθεια να τις σώσει με το σώμα του.
»Ο Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας στη συνέντευξη Τύπου στις 26 Ιουλίου και όσο ακόμα οι οικογένειες έψαχναν αγνοούμενους δήλωσε:
»”Είμαι υπερήφανος για το έργο της Αστυνομίας. Έκανε εξαιρετική δουλειά. »Αποτελεσματική δουλειά”!
»Η εικονογράφηση είναι από το παραμύθι “Πρόσεχε τι εύχεσαι” που έχει ως ηρωίδες του τις μικρές μας».
Δείτε την ανάρτηση:
“Έχασα τα παιδιά που γέννησα κι έκλαψα κι οι κύριοι κατηγορούνται για παράνομο πάρκινγκ”
![](https://www.infokids.gr/wp-content/uploads/2023/01/4-42.jpg)
Διαβάστε επίσης:
Καμπανάκι για τα παιδιά με αλλεργίες – Ο κρυφός κίνδυνος στα πασχαλινά σοκολατένια αυγά