Την έχετε ξανακούσει;
Μία πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα περιλαμβάνει η εκπομπή της δημόσιας τηλεόρασης «Πρωίαν σε είδον την μεσημβρίαν»
«Τί σημαίνει η φράση ή η λέξη…» είναι ο τίτλος της και επιλέγει κάθε φορά μία λέξη ή μία φράση και ερωτώνται στο δρόμο περαστικοί δίνοντας μία πιθανή ερμηνεία.
Στη συνέχεια η φιλόλογος Χριστίνα Καραθανάση εξηγεί την προέλευση και το νόημα φράσεων και λέξεων που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα και ενδεχομένως αγνοούμε τη ρίζα τους καθώς και άλλων που αγνοούμε.